Nasz blat musi wytrzymać siekanie, krojenie, gorące garnki. Jest najbardziej eksploatowany ze wszystkich mebli. Zwróćmy uwagę czy łatwo go można wyczyścić, czy mogą pozostać na nim plamy po produktach czy środkach czyszczących. Na rynku mamy duży wybór blatów. Laminowane blaty wykonane z wiórów drewnianych, papieru, żywic syntetycznych, utwardzone w wysokiej temperaturze i pokryte laminatem matowym, półmatowym lub błyszczącym, gładkim albo fakturowanym. Jest odporny na zabrudzenia i wysoką temperaturę. Łatwe w utrzymaniu mogą jednak pęcznieć pod wpływem wody, szczególnie w miejscach łączenia. Fronty połyskliwe są łatwe do zarysowania. Ich zaletą jest nieduża cena. Kompozytowe to kolejny typ blatów wykonanych z mieszanek minerałów tzw. naturalnych żywic epoksydowo-akrylowych. Są łatwe utrzymaniu czystości i nie wymagają żadnej konserwacji. Odporny na zabrudzenia i zarysowania. Istnieje możliwość łączenia różnych kolorów i uzyskiwania dowolnych kształtów. Dość drogie.
Następny materiał, z którego wykonany może być blat to kamień, granit, marmur lub trawertyn. Kamienne blaty są eleganckie, ale drogie. Odporne na zarysowania i gorącą temperaturę. Wadą jest to że taki blat jest zimny w dotyku, w niektórych gatunkach kamienia możliwe zaplamienia, ograniczony wybór kolorów. Jest również ciężki, dlatego należy wzmocnić konstrukcję szafek. Łatwiej utrzymać w czystości blat granitowy, nie powstają na nim trwałe plamy, a do mycia można używać kuchennych detergentów. Blat z marmuru trzeba impregnować, bo łatwo go trwale zaplamić. Dostępne wyłącznie na zamówienie.
Zamiast naturalnego kamienia można użyć blatu z konglomeratu. Jest to kruszywo kamienne łączone np. z żywicą poliestrową. Bardzo podobny do naturalnego kamienia. Najtrwalszy i łatwy do utrzymania w czystości jest konglomerat granitowy. Marmurowy wymaga impregnowania specjalnymi środkami przeznaczonymi do pielęgnacji naturalnego marmuru, a z czasem ściera się i traci połysk. Można również wybrać blaty drewniane, najczęściej z drzew liściastych, klejone i impregnowane. Blat drewniany jest ciepły w dotyku. Można go odnawiać. Nie jest jednak odporny na zarysowania.
Charakterystyczne dla stylu nowoczesnego są blaty stalowe i szklane. Blachę stalową montuje się do płyty wiórowe lub pilśniowe. Jest bardzo odporna. Taki blat niestety trzeba dokładnie wycierać do sucha bo pozostają na nim zacieki. Do blatów szklanych stosuje się szkło klejone albo hartowane. Taki blat jest elegancki, bardzo odporny, ale również trzeba go przecierać by nie zostały na nim zacieki. Blaty ceramiczne to ostatni typ blatów. Do płyty wiórowej mocuje się płytki ceramiczne, gresowe. Brud gromadzący się między płytkami na fudze, ograniczone możliwości uzyskania dowolnych kształtów to główne wady blatu drewnianego. Najlepiej zamiast fugi stosować masę epoksydową – jest dość droga, ale szczelna, trwałą i łatwą do czyszczenia. Jeśli pozostaniemy przy zwykłej masie cementowej to powinniśmy ją zaimpregnować emulsją uszczelniającą.
Comments