Jak dobrać meble kuchenne

Jakie meble do kuchni? Przed tym dylematem stoi wiele osób urządzających kuchnię. Podstawowa zasada – w kuchni  powinniśmy się dobrze czuć. Meble wybierzmy więc zgodnie z naszymi gustem. Musimy je polubić. Nie mogą się też szybko znudzić.

Zanim kupimy szafki, wybierzemy blaty i ustalimy kolorystykę musimy określić styl naszej kuchni. Wciąż obowiązuje podział na kuchnię tradycyjną i nowoczesną. W tej pierwszej królują meble w stylistyce rustykalnej, dworkowej, prowansalskiej i angielskiej. Charakterystyczne dla tego stylu są meble jasne, fronty z tzw. patyną. Płyciny frontów są zazwyczaj drewniane,frezowane. W stylu nowoczesnym fronty są często wykonane z egzotycznych gatunków drewna, jak mahoń albo laminowane na wysoki połysk bądź przeszklone. Dodatki wykonane są ze stali lub aluminium.

Mdf, szkło albo drewno – wybieramy fronty

Ważny jest materiał z którego wykonano fronty szafek. Najpopularniejsze są fronty z płyty MDF powlekane farbą lub foliowane na gorąco. Rozwiązanie to jest taniej i dość wytrzymałe. Niestety małe uszkodzenie folii spowoduje nasiąkanie płyty wodą i nieładne wybrzuszenia. Popularne, eleganckie, ale droższe są meble z drewna. Najczęściej wybierane do kuchni dworkowych, rustykalnych. Do produkcji stosuje się różne rodzaje drewna, dąb, olchę, buk, sosnę, brzozę, ale i gatunki egzotyczne. Pamiętajmy, że drewno nie jest łatwym materiałem do obróbki. Drzwiczki mogą się wypaczyć, a zawiasy, mocno obciążone, szybciej się zużywają. Są też zalety, można je wyczyścić ze starej farby, odnawiać, malować, bejcować.

Najdroższym i najefektowniejszym rozwiązaniem są fronty drewniane – wykonane bądź z litego drewna lub z płyty meblowej, fornirowane i barwione na dowolny kolor. Trzeba jednak uważać ponieważ łatwo uszkodzić je uderzeniem. Fronty drewniane są dobrze zabezpieczone przed wilgocią i opierają się jej przez długi czas. Nie przebarwiają się i nie puchną.

Comments